Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu funkcjonuje od roku 2010.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka organizowane jest dla dzieci od chwili wykrycia jego niepełnosprawności do czasu rozpoczęcia nauki w szkole.

Ważne jest, by dziecko posiadało opinię o potrzebie wczesnego wspomagania wydaną przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest bardzo ważnym z punktu widzenia rozwoju i potrzeb dziecka niepełnosprawnego, zapobiegania także jego ewentualnym przyszłym niepowodzeniom w nauce szkolnej.

Celem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest pobudzanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka.

Wczesne wspomaganie może być organizowane na terenie szkoły, przedszkola lub domu dziecka (w szczególności, kiedy dziecko nie ukończyło 3 roku życia). Miejsce prowadzenia zajęć w zakresie WWRD wskazuje dyrektor placówki w porozumieniu z rodzicami dziecka. Wymiar zajęć w ramach WWRD wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu- w zależności od potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka.

Zajęcia prowadzą specjaliści posiadające kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym (wchodzą oni w skład Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka powołanego przez Dyrektora placówki) W Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu są to:
– pedagog,
– logopeda,
– terapeuta integracji sensorycznej,
– terapeuta terapii behawioralnej,
– specjalista stymulacji audio- psycho- lingwistycznej za pomocą metody Tomatisa,
– biofeedback,
– specjalista posiadający uprawnienia do masażu i zajęć korygujących wady postawy,
– specjalista z komunikacji alternatywnej

Współpraca Zespołu WWRD z rodziną dziecka polega na:
1. udzielaniu pomocy w zakresie kształtowania postawy i zachowań niepożądanych w kontaktach z dzieckiem- wzmacnianie więzi dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania
2. udzielaniu instruktażu i porad oraz prowadzeniu konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem
3. pomocy w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>